$55,987.00
Kettle Marine | Jackson, WI
Alumacraft Competitor 185X Tiller – The Ideal Fishing Boat of 2026
The Alumacraft Competitor 185X is sized just right—neither too small nor overly large. Designed to satisfy seasoned pros and new enthusiasts alike, this fishing boat comes equipped with essential amenities such as generous storage space, a ...
[read more]Alumacraft Competitor 185X Tiller – The Ideal Fishing Boat of 2026
The Alumacraft Competitor 185X is sized just right—neither too small nor overly large. Designed to satisfy seasoned pros and new enthusiasts alike, this fishing boat comes equipped with essential amenities such as generous storage space, a built‑in cooler, illuminated livewells, and premium textured gunrails.
| Year: | 2026 |
| Make & Model: | Alumacraft Competitor 185X Tiller |
| Engine: | MERCURY 150XL PRO XS – 150 HP |
| Propulsion: | Single outboard (24‑volt trolling system) |
| Dimensions | |
| Total Length: | 20 ft 2″ |
| Beam: | 8 ft 2″ |
| Height: | 5 ft 11″ |
| Fuel Capacity: | 36 gal. |
| Seating: | 6 persons |
| Livewell Capacity: | 21 gal. |
| Total Weight (boat + motor): | 3,169 lb. |
This fishing boat blends performance with practicality. Its well‑planned layout ensures that every essential item—cooler, gear storage, safety equipment—is within easy reach while you focus on reeling in a big catch.
Explore this 2026 Alumacraft Competitor 185X Tiller and experience the perfect balance of size, comfort, and advanced features for your next fishing adventure.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B2500 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Alumacraft | |
| Model | Competitor 185X Tiller | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | ACBD0672K526 | |
| Engine | MERCURY 150XL PRO XS | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Hull id number | ACBD0672K526 | |
| LOA (Length) | 20 ft 2 in | |
| Beam (Width) | 8 ft 2 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 150 HP | |
| Features May Include | GPS Soundsystem Touch Screen Bluetooth |
| Dimensions | |
| Overall Length | 20' 2" |
| Length | 21' 8" |
| Height | 5' 11" |
| Width | Transom: 8' 2" | Beam: 8' 2" |
| Transom Height | 2' 1" |
| Depth, Maximum | 3' 7" |
| Freeboard Thickness | 0.080" | Max Hull: 0.160" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 36 gal. |
| Seating Capacity | 6 persons |
| Rear Livewell Capacity | 21 gal. |
| Weight, Maximum Capacity | 992 lbs. |
| Weights | |
| Weight | Boat: 1774 lbs. | Boat/Motor/Trailer: 3169 lbs. |
| Engine | |
| Engine Power | 150 HP |
| Features | |
| Seat Type | 3 Standard w/ driver Mainstay pedestal |
| Length | 20ft 2in |
| Beam | 8ft 2in |
| Max Weight Capacity | 992 lbs. approx. |
| Max Persons | 6 |
| Engine Power | 150 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.