$81,986.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
Experience the pinnacle of modern boat design with the 2025 Yamaha 252XE. This sleek bowrider delivers an impressive combined horsepower while blending advanced technology and high-performance water sports features for a superior day on the lake.
Experience the pinnacle of modern boat design with the 2025 Yamaha 252XE. This sleek bowrider delivers an impressive combined horsepower while blending advanced technology and high-performance water sports features for a superior day on the lake.
| General Information | |
|---|---|
| Year | 2025 |
| Make | Yamaha Boats |
| Model | 252XE |
| Status | New |
| Color | Suedes Gray |
| Dimensions (On Water) | |
| Length Overall | 25 ft |
| Beam | 8 ft 6″ |
| Draft | 19 in. |
| Dead Rise | 20° |
| Capacity & Storage | |
| Seating Capacity | 12 persons |
| Fuel Capacity | 75 gallons |
| Total Storage | 613 gal. |
| Weight & Powertrain | |
| Dry Weight | 5,760 lbs |
| Engine Displacement (per engine) | 1.898 L (1898 cc) |
| Power Output | 400 hp combined |
This Yamaha 252XE sets a new standard for performance, comfort and technology in the bowrider category – ready to elevate every water adventure.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 3003 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | 252XE | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | YAMC0018I425 | |
| Color | SUEDE GRAY | |
| Engine Hours | 0 | |
| LOA (Length) | 25 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 24' 6" | on Trailer: 26'3" | on Trailer with Tongue Folded: 24'8" |
| Height | On Trailer: 11' | on Trailer with Tower Folded: 9'3" |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 8' 1" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 12 Persons |
| Storage Capacity | 613 GAL |
| Fuel Capacity | 75 GAL |
| Weights | |
| Weight | 4,142 LBS |
| Dry Weight | 5760 lbs |
| Engine | |
| Engine | Twin 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engines |
| Displacement | Per Engine: 1898cc |
| Length | 25ft 0in |
| Dry Weight | 5760 lbs approx. |
| Max Persons | 12 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.