$85,986.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
Discover the 2025 Yamaha Boats 255 FSH Sport E
The new 255 FSH Sport E is engineered for anglers who chase big game in open waters. Powered by twin 1.8‑liter supercharged engines that combine to deliver 500 horsepower, this boat delivers unrivaled speed and agility while maintaining excellent fuel efficiency.
Discover the 2025 Yamaha Boats 255 FSH Sport E
The new 255 FSH Sport E is engineered for anglers who chase big game in open waters. Powered by twin 1.8‑liter supercharged engines that combine to deliver 500 horsepower, this boat delivers unrivaled speed and agility while maintaining excellent fuel efficiency.
The 2025 Yamaha Boats 255 FSH Sport E combines high performance, advanced fishing amenities, and modern technology to provide the ultimate open-water experience for serious anglers.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2465 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | 255 FSH Sport E | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Jet Boat | |
| VIN | YAMC0337K425 | |
| Color | YACHT BLUE | |
| Engine Hours | 0 | |
| LOA (Length) | 25 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 24'6" | on Trailer: 26'3" | on Trailer with Tongue Folded: 24'8" |
| Height | on Trailer (fully rigged): 11'6" |
| Beam | 8'6" |
| Draft | 22" |
| Dead Rise | 20° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 9'2" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 12 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,700 lbs |
| Storage Capacity | 543 GAL |
| Fuel Capacity | 111 GAL |
| Weights | |
| Weight | 4,440 LBS |
| Dry Weight | 6025 lbs |
| Engine | |
| Engine | Twin Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engines |
| Displacement | Per Engine: 1812cc |
| Length | 25ft 0in |
| Dry Weight | 6025 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | 2,700 lbs approx. |
| Max Persons | 12 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.