$89,999.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
Discover the 2026 Yamaha Boats 222XE, a versatile bowrider that blends high‑performance watersport capabilities with relaxed lounging and entertaining options.
Discover the 2026 Yamaha Boats 222XE, a versatile bowrider that blends high‑performance watersport capabilities with relaxed lounging and entertaining options.
| Dimensions | |
|---|---|
| Length (LOA) | 22 ft (24 ft on trailer, 22’6” with tongue folded) |
| Height | 11 ft on trailer; 9' 11" with tower folded |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 10 persons |
| Maximum Weight Capacity | 2,050 lbs |
| Storage | 502 gallons |
| Fuel | 70 gallons |
| Engine Details | |
| Power per Engine | 400 hp (combined) |
| Displacement | 1898 cc each |
The 2026 Yamaha Boats 222XE is engineered for enthusiasts who demand both exhilarating performance and comfortable leisure on the water. Its blend of advanced technology, robust build, and thoughtful amenities makes it an ideal choice for families and friends looking to enjoy every moment aboard.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2822 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | 222XE | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | YAMC0151I526 | |
| Color | WHITE | |
| Engine Hours | 0 | |
| Engine Power | 400 HP | |
| LOA (Length) | 22 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 22' | on Trailer: 24' | on Trailer with Tongue Folded: 22'6" |
| Height | On Trailer: 11' | on Trailer with Tower Folded: 9'11" |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 7'7" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 10 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,050 lbs |
| Storage Capacity | 502 GAL |
| Fuel Capacity | 70 GAL |
| Weights | |
| Weight | 4,059 LBS |
| Dry Weight | 5272 lbs |
| Engine | |
| Engine | Twin 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engines |
| Displacement | Per Engine: 1898cc |
| Length | 22ft 0in |
| Dry Weight | 5272 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | 2,050 lbs approx. |
| Max Persons | 10 |
| Engine Power | 400 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.