$106,579.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
The 2026 Yamaha Boat 252SE delivers a premium boating experience, blending modern style and advanced technology for the ultimate bowrider adventure.
The 2026 Yamaha Boat 252SE delivers a premium boating experience, blending modern style and advanced technology for the ultimate bowrider adventure.
Twin 1.9L Yamaha marine engines (4-cylinder, 4-stroke) delivering a total of 400 HP, each engine displaces 1898cc with an oil capacity of 2.6 L.
| Dimensions (On Trailer) | |
| Length | 26' 3" |
| Height | 11' |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 12 persons |
| Storage Capacity | 750 gal |
| Fuel Capacity | 75 gal |
| Weights | |
| Weight | 4,162 lb |
| Dry Weight (On Trailer) | 5,743 lb |
The 2026 Yamaha Boats 252SE stands out as a top‑tier bowrider, combining luxury amenities with cutting‑edge marine technology for an unforgettable water experience.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2841 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | 252SE | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | YAMC0216J526 | |
| Color | POWDER BLUE | |
| Engine Hours | 0 | |
| Engine Power | 400 HP | |
| LOA (Length) | 25 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 24' 6" | On Trailer: 26'3" | On Trailer With Tongue Folded: 24'8" |
| Height | On Trailer: 11' | on Trailer with Tower Folded: 9'11" |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 8'1" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 12 persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2600 lbs |
| Storage Capacity | 750 GAL |
| Fuel Capacity | 75 GAL |
| Fresh Water Capacity | 10 GAL |
| Weights | |
| Weight | 4,162 LBS |
| Dry Weight | On Trailer: 5,743 LBS |
| Engine | |
| Engine | Twin 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engines |
| Displacement | Per Engine: 1898cc |
| Length | 25ft 0in |
| Dry Weight | On Trailer: 5,743 LBS approx. |
| Max Weight Capacity | 2600 lbs approx. |
| Max Persons | 12 |
| Engine Power | 400 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.