$47,499.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
The 2026 Yamaha SX195 is a high‑performance bowrider that blends powerful supercharged engines, striking styling, and exceptional value. Designed for weekend adventures, this boat offers unrivaled speed, comfortable seating, and advanced features that set it apart in its class.
The 2026 Yamaha SX195 is a high‑performance bowrider that blends powerful supercharged engines, striking styling, and exceptional value. Designed for weekend adventures, this boat offers unrivaled speed, comfortable seating, and advanced features that set it apart in its class.
With its blend of performance, comfort, and thoughtful design, the 2026 Yamaha SX195 bowrider is ready to elevate every weekend adventure. Whether cruising, waterskiing, or simply relaxing on a sunny day, this boat delivers the quality and versatility that discerning owners expect from Yamaha.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2877 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | SX195 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | YAMC0235G526 | |
| Color | POWDER BLUE | |
| Engine Hours | 0 | |
| Engine Power | 250 HP | |
| LOA (Length) | 19 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 19' 5" | On Trailer: 21' 2" | On Trailer With Tongue Folded: 19' 5" |
| Height | On Trailer: 7' |
| Beam | 8' 2" |
| Draft | 15" |
| Dead Rise | 18° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 4'2" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 8 persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1,600 lbs |
| Storage Capacity | 422 GAL |
| Fuel Capacity | 40 GAL |
| Weights | |
| Weight | 2,434 LBS |
| Dry Weight | On Trailer: 3,104 LBS |
| Engine | |
| Engine | Single Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | Per Engine: 1812cc |
| Length | 19ft 0in |
| Dry Weight | On Trailer: 3,104 LBS approx. |
| Max Weight Capacity | 1,600 lbs approx. |
| Max Persons | 8 |
| Engine Power | 250 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.