
$17,099.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Berts Mega Mall offers a transparent pricing structure for every purchase, ensuring you know exactly what you're paying.
Berts Mega Mall offers a transparent pricing structure for every purchase, ensuring you know exactly what you're paying.
The RXT‑X is powered by a Rotax® 1630 ACE™ supercharged engine, delivering an impressive 325 horsepower. This high-performance unit features:
The ST3™ hull provides unmatched stability in rough waters, while the X-sponsons and extended Variable Trim System (VTS) give riders maximum control. A hydraulic steering damper reduces impact from choppy seas, ensuring a smooth ride.
| Dimensions & Capacity | |
|---|---|
| Length | 135.8 inches (345 cm) |
| Width | 49.2 inches (125 cm) |
| Height | 45.3 inches (115 cm) |
| Fuel Capacity | 18.5 gallons (70 L) |
| Total Storage | 26.1 gallons (98.9 L) – glove box + front bin |
| Weight & Performance | |
| Dry Weight | 842 lbs (382 kg) |
| Maximum Capacity | 600 lbs (272 kg) |
| Warranty | |
| BRP limited warranty – covers the watercraft for one year. | |
The 2025 Sea‑Doo RXT‑X™ 325 is engineered for riders who demand high performance, reliable handling and a premium on-water experience. Whether you’re tackling offshore waves or cruising the coast, this personal watercraft delivers uncompromised excitement.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B250149 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | RXT-X™ 325 Ice Metal / Manta Green | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 2-Passenger | |
| VIN | YDV65730F525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™- 325 |
| Displacement | 1630 cc |
| Cooling System | Closed-Loop Cooling System (CLCS) |
| Engine Power | 325 hp |
| Fuel Type | 91 octane |
| Intake Design | Supercharged with external intercooler |
| Drivetrain | |
| Reverse | Electronic iBR® |
| Throttle | System: iTC™ (Intelligent Throttle Control) System |
| Chassis | |
| Exhaust | D-Sea-BeI™ System |
| Dimensions | |
| Length | 135.8" / 345 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 45.3"/ 115 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | Glove Box: 0.8 US gal / 2.9 L | Front Bint: 25.3 US gal / 96 L | Total: 26.1 US gal / 98.9 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 842 lb / 382 kg |
| Weight | Capacity: 600 lb / 272 kg |
| Electric | |
| Gauges | Large panoramic 7.8" wide LCD display |
| Features | |
| Features | Ergolock™ two-piece racing seat, Seat strap, iBR® - Intelligent Brake & Reverse, Extended VTS™ (Variable Trim System), RF D.E.S.S.™ key, Direct-access front storage, Watertight phone compartment, LinQ™ attachment system, BRP Audio - premium system, Knee pads ,Wide-angle mirrors, Round handle grips ,Footwell carpets, Large swim platform, Stainless Polished impeller, USB Port, X-sponsons, Full-length angled wedges, Hydraulic steering damper, Low-rise racing handlebars, Tilt steering, Ski tow eye |
| Hull Type | ST3™ Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 842 lb / 382 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 325 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.