
$12,499.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Berts Mega Mall offers clear pricing and transparent shipping for the 2025 Yamaha Waverunner VX Limited. The base MSRP is $14,499 but after a BERT'S discount of $3,000 you pay $11,499. Add a destination surcharge of $475 and an additional markup fee of $2,740 to reach a total price of $14,714 plus applicable taxes, license fees, and documentation.
...[read more]Berts Mega Mall offers clear pricing and transparent shipping for the 2025 Yamaha Waverunner VX Limited. The base MSRP is $14,499 but after a BERT'S discount of $3,000 you pay $11,499. Add a destination surcharge of $475 and an additional markup fee of $2,740 to reach a total price of $14,714 plus applicable taxes, license fees, and documentation.
The VX Limited is a high‑performance personal watercraft designed for thrill seekers. It features an all-new Yamaha audio system that delivers crystal‑clear sound even in harsh marine conditions. The reboarding step folds away when not needed, keeping the deck uncluttered.
| Status | NEW |
| Stock Number | YW240420 |
| Year | 2025 |
| Manufacturer | Yamaha Waverunners |
| Model | VX Limited |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| VIN | YAMA0224H425 |
| hours | 0 hours |
| Engine | |
|---|---|
| Type | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions (ft/in) | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities (gal) | |
| Fuel Capacity | 18.5 |
| Storage Capacity | 30.1 |
| Seating | 3 persons |
| Weight (lbs) | |
| Dry Weight | 705 |
| Additional Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Description | Molded cooler storage in bow, dual mirrors, watertight with USB & 12V outlet and accent lighting, footwell drains, deck mats, tow hook, maintenance‑free battery. |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW240420 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX® Limited | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0224H425 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 705 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 705 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.