
$15,699.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
The new 2026 Sea‑Doo GTR 230 delivers unmatched power and value for riders who demand both speed and comfort on the water.
The new 2026 Sea‑Doo GTR 230 delivers unmatched power and value for riders who demand both speed and comfort on the water.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Sea‑Doo |
| Model | GTR 230 with Premium Audio, iBR |
| Dimensions (inches / cm) | |
| Length | 130.7 / 332 |
| Width | 49.2 / 125 |
| Height | 44.9 / 114 |
| Performance and Capacity | |
| Sitting Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal (70 L) |
| Storage Capacity | 40.3 US gal (152.8 L) |
| Weight and Power | |
| Dry Weight | 796 lb / 361 kg |
| Engine Type | 1630 ACE™ – 230 hp |
The Sea‑Doo GTR 230 is protected by a one‑year limited warranty from BRP, covering manufacturing defects and ensuring peace of mind on every adventure.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B260005 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTR™ 230 BRP Premium Audio, iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV33091L526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 230 |
| Engine Power | 230 HP |
| Dimensions | |
| Length | 130.7" / 332 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 40.3 US gal / 152.8 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 796 lb / 361 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5 in. Digital Display |
| Features | |
| Features | BRP Premium Audio, iBR |
| Hull Type | GTI® Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 796 lb / 361 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 230 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.