
$15,649.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Sea‑Doo Wake 170 – The Ultimate Tow Sports Watercraft
Sea‑Doo Wake 170 – The Ultimate Tow Sports Watercraft
Key Features:
Specifications:
| General Information | |
|---|---|
| Year | 2026 |
| Make | Sea‑Doo |
| Model | Wake 170 BRP Premium Audio, iDF, iBR |
| Engine & Power | |
| Type | 1630 ACE™ – 170 |
| Power | 170 HP |
| Dimensions (no rack) | |
| Length | 130.7″ / 332 cm |
| Width | 49.2″ / 125 cm |
| Height | 44.9″ / 114 cm |
| Capacity & Weight | |
| Sit for | 3 people |
| Fuel tank | 18.5 US gal (70 L) |
| Storage space | 40.3 US gal (152.8 L) |
| Dry weight | 789 lb (358 kg) |
| Electrical & Display | |
| Digital display size | 4.5‑inch gauge |
| Warranty | |
| Coverage | 1 year limited warranty from BRP on the watercraft. |
This Sea‑Doo Wake 170 is engineered for riders who love to tow. Its combination of power, advanced tow‑sport technology and spacious storage makes every outing a thrilling experience on any lake or river.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B250153 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Wake™ 170 BRP Premium Audio, iDF, iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 2-Passenger | |
| VIN | YDV03634G526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 170 |
| Engine Power | 170 HP |
| Dimensions | |
| Length | 130.7" / 332 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm (w/o rack) |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 40.3 US gal / 152.8 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 789 lb / 358 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5 in. Digital Display |
| Features | |
| Features | BRP Premium Audio, iDF, iBR |
| Hull Type | GTI® Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 789 lb / 358 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 170 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.