
$19,849.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
The 2026 Sea‑Doo Wake Pro 230 is engineered for ultimate tow sports performance. Designed to deliver maximum stability and power, this personal watercraft offers a spacious cockpit, robust engine, and advanced tow features that let riders pull, jump, and repeat with confidence.
The 2026 Sea‑Doo Wake Pro 230 is engineered for ultimate tow sports performance. Designed to deliver maximum stability and power, this personal watercraft offers a spacious cockpit, robust engine, and advanced tow features that let riders pull, jump, and repeat with confidence.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | B260020 |
| Year | 2026 |
| Make | Sea‑Doo |
| Model | Wake Pro 230 |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| Engine Details | |
| Type | 1630 ACE™ – 230 hp |
| Power Output | 230 hp |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 135.8” (345 cm) |
| Width | 49.4” (125.5 cm) – without rack |
| Height | 44.9” (114 cm) |
| Seating Capacity: 3 passengers | |
| Fuel & Storage | |
| Fuel Tank | 18.5 US gal (70 L) |
| Storage Volume | 26.1 US gal (98.9 L) |
| Weight & Hull | |
| Dry Weight | 836 lb (379 kg) |
| Hull Type | ST3® fiberglass construction for durability and performance |
| Electric Features | |
| Display | 10.25‑inch touchscreen with full instrument cluster |
| Audiology | BRP Premium Audio, iDF, and iBR integration |
| Warranty Information | |
| Coverage | 1‑year limited warranty on the watercraft |
The 2026 Wake Pro 230 delivers unmatched tow sports capability, combining high horsepower with top-tier stability. Whether you’re chasing jumps or towing friends and gear, this personal watercraft is engineered to keep performance smooth and enjoyable every time.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B260020 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Wake™ Pro 230 | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV33739L526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 230 |
| Engine Power | 230 HP |
| Dimensions | |
| Length | 135.8" / 345 cm |
| Width | 49.4" / 125.5 cm (w/o rack) |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 26.1 US gal / 98.9 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 836 lb / 379 kg |
| Electric | |
| Gauges | 10.25 in. Touchscreen Display |
| Features | |
| Features | BRP Premium Audio, iDF, iBR |
| Hull Type | ST3® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 836 lb / 379 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 230 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.