
$11,499.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Experience the ultimate stand‑up watercraft adventure with the 2026 Yamaha WaveRunners SuperJet. Designed for riders who crave speed, agility, and cutting‑edge performance, this model brings race‑grade technology to everyday waters.
Experience the ultimate stand‑up watercraft adventure with the 2026 Yamaha WaveRunners SuperJet. Designed for riders who crave speed, agility, and cutting‑edge performance, this model brings race‑grade technology to everyday waters.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | YW250625 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | SuperJet |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 1‑Passenger, Stand Up |
| Engine Details | |
| Type | 3‑Cylinder, 4-Stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions (ft/in) | |
| Length | 8′ 0″ |
| Width | 2 '6" |
| Height | 2 '6" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5 gallons |
| Seating Capacity | 1 person |
| Oil Capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 375 lbs |
| Additional Features | |
| |
The 2026 Yamaha WaveRunner SuperJet blends advanced engineering with user-friendly design, making it the top choice for serious stand‑up riders seeking unparalleled performance on any water surface.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250625 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | SuperJet® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | YAMH0001I526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 8' |
| Width | 2'6" |
| Height | 2'6" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5 gal |
| Seating Capacity | 1 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 375 lbs |
| Features | |
| Features | Steering Adjustment: 3-Position Adjustable Handlepole | Reboarding Holder | Deck Mats | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 375 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.