Contact for Price
PYY Marine | Pasadena, MD
The Premier 230 Sunsation RS is the ultimate pontoon boat for those who crave sporty styling, premium comfort, and versatile social space.
This 2026 model offers a smooth, confident ride thanks to Premier’s industry‑leading construction standards. The layout features plush wraparound seating, dual chaise lounges, and an innovative rear social ...
[read more]The Premier 230 Sunsation RS is the ultimate pontoon boat for those who crave sporty styling, premium comfort, and versatile social space.
This 2026 model offers a smooth, confident ride thanks to Premier’s industry‑leading construction standards. The layout features plush wraparound seating, dual chaise lounges, and an innovative rear social configuration that opens from both sides, creating an open feel at the stern for easy boarding, swimming or anchoring parties.
Under-seat storage keeps gear organized while a host of premium amenities enhances every outing:
The Sunsation RS is perfect for entertaining friends or relaxing with family, offering an inviting social area that opens from either side of the boat.
| Model Specifications (2026) | |
|---|---|
| Make | Premier |
| Model | 230 Sunsation RS (PTX 28) Tritoon |
| Year | 2026 |
| Length Overall (LOA) | 24 ft 9 in |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in |
| Propulsion Type | Single outboard |
| Engine Brand | Mercury |
| Horsepower | 200 HP |
| Fuel Type | Gasoline |
| Status | New |
| VIN | PMY17335J526 |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 1304 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Premier | |
| Model | 230 SUNSATION RS ( PTX 28 ) Tritoon | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Tritoon | |
| VIN | PMY17335J526 | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| LOA (Length) | 24 ft 9 in | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Number of Engines | 1 | |
| Engine Type | Mercury | |
| Engine Power | 200 HP | |
| Fuel Type | Gas |
| Length | 24ft 9in |
| Beam | 8ft 6in |
| Engine Power | 200 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.