$199,995.00
Germaine Marine | Mesa, Arizona
Discover the 2024 Tige 24RZX, a high‑performance wakeboarding boat that blends sport, luxury, and cutting‑edge technology into one powerful package.
Discover the 2024 Tige 24RZX, a high‑performance wakeboarding boat that blends sport, luxury, and cutting‑edge technology into one powerful package.
The 24RZX is engineered for maximum capacity: up to 18 passengers and over 4.6 m³ of storage keep you ready for family outings or group trips. With an 80‑gallon fuel tank and a lightweight fiberglass hull (6300 lb dry), it offers both speed and endurance.
| General Info | |
|---|---|
| Year | 2024 |
| Model | Tige 24RZX |
| Length Overall | 25 ft 3″ (w/o platform) / 26 ft 3″ (with platform) |
| Beam | 8 ft 6″ (102″) |
| Draught | 29 in. |
| Hull Type | Convex V Hull |
| Performance & Power | |
| Engine | Indmar Raptor 440 (horsepower: see brochure) |
| Fuel Capacity | 80 gal |
| Maximum Seating | 18 persons |
| Features & Options | |
| Wakeboard/Tower System | E3 Tower (foldable/raised) |
| AUDIO | Audison Pro‑Audio system |
| SOUND SYSTEM, BLEM | Bluetoothed integration |
| OTHER EQUIPMENT | Depth sounder, Bimini top, Wakeboard/Ski tower, Powered tower, Bluetooth connectivity |
The 2024 Tige 24RZX is the ultimate choice for those who demand high performance, luxury amenities, and advanced technology in a wakeboarding boat. Experience unrivaled power on every run—your next adventure starts here.
| Location | Mesa AZ | |
| Condition | USED | |
| Stock Number | AZU181T | |
| Year | 2024 | |
| Make | Tige | |
| Model | 24RZX | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Ski/Wakeboard/Wakesurf | |
| Brand | Tige | |
| VIN | TIX0376DJ324 | |
| Engine | Indmar Raptor 440 | |
| LOA (Length) | 24 ft 5 in | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Hours | 63 | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 6300 lbs | |
| Hull Material | Fiberglass | |
| Color | Frost/Steel Blue/Vivid Silver | |
| Interior Color | Light Graphite/Steel Blue | |
| Max Persons | 18 | |
| Fuel Capacity | 80 gal | |
| Features May Include | Depthsounder Bimini Top Wakeboard / Ski Tower Soundsystem Powered Tower Bluetooth |
| Dimensions | |
| Overall Length | w/o Platform (Including Surf pipe & TAPS plates): 25'3" | w/ Platform: 26'3" | w/ Platform & Trailer (trailer tongue extended): 30'4"| w/ Platform & Trailer (trailer tongue folded) 28'4" |
| Length | 24'5" (7.44 m) |
| Beam | 102" (259 cm) |
| Width | Minimum Width: 102" | Maximum Width (w/ removable guide poles): 106" |
| Draft | 29" (74 cm) |
| Height | Alpha E3 Tower Folded w/ Racks (18" Wheels): 8'11" | Alpha E3 Tower Folded w/out Racks (18" Wheels): 8'10" | Alpha E3 Tower Up on Trailer (18" Wheels): 11' | Tower Up on Trailer: 11'3" | Tower Up on Water: 7'10" | E3+ with SolidShade Tower Folded w/ Racks (18" Wheels): 9'1.5" | E3+ with SolidShade Tower Folded w/out Racks (18" Wheels): 9'1" | E3+ with SolidShade Tower Up on Trailer: 11'8" | E3+ with SolidShade Tower Up on Water: 8'3" |
| Capacities | |
| Weight, Maximum Capacity | 2,234 lbs | Ballast: 4000 lb (1815 kg) |
| Fuel Capacity | 80 gal (303 l) |
| Seating Capacity | 18 Persons |
| Storage Capacity | 162.45 ft³ (4.6 m³) |
| Weights | |
| Weight | 6300 lb (2858 kg) | Boat & Trailer (Standard trailer): 8,000 lbs |
| Features | |
| Hull Type | ConvexV |
| Length | 24ft 5in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 6300 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | 2,234 lbs | Ballast: 4000 lb (1815 kg) approx. |
| Max Persons | 18 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.