Contact for Price
Germaine Marine | Mesa, Arizona
The 2026 Tige 24RZX redefines what a luxury surf boat can be, blending bold design with cutting‑edge performance.
The 2026 Tige 24RZX redefines what a luxury surf boat can be, blending bold design with cutting‑edge performance.
| Location: | Mesa, AZ |
| Status: | New |
| Year/Make/Model: | 2026 / Tige / 24RZX |
| Engine: | Indmar Raptor 440 |
| Length (LOA): | 24 ft 5 in |
| Breadth: | 8 ft 6 in |
| Fuel Capacity: | 75 gallons |
| Dry Weight: | 6,700 lbs |
| Hull Material: | Fiberglass Convex V |
| Maximum Capacity: | 2,234 lbs (plus 4,000 lb ballast) |
| Seating: | Up to 18 people |
| Storage Volume: | 172.65 ft³ |
| Optional Features (may include) | |
| GPS, depth sounder, swim ladder, Bimini top, powered tower, touch screen, Bluetooth audio system, and more. | |
This Tige 24RZX is engineered to dominate the water while providing luxury comfort—ideal for watersport enthusiasts looking for a vessel that matches their ambition.
| Location | Mesa AZ | |
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Tige | |
| Model | 24RZX | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Ski/Wakeboard/Wakesurf | |
| VIN | TIX0014JH526 | |
| Engine | Indmar Raptor 440 | |
| LOA (Length) | 24 ft 5 in | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Actual Location | Mesa, AZ | |
| Engine Hours | 1 | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 6700 lbs | |
| Hull Material | Fiberglass | |
| Color | Frost/Vivid Navy/Graphite | |
| Interior Color | Light/Dark Graphite | |
| Max Persons | 18 | |
| Fuel Capacity | 75 gal | |
| Features May Include | GPS Depthsounder Swim Ladder Bimini Top Wakeboard / Ski Tower Soundsystem Powered Tower Touch Screen Bluetooth Swim Platforms |
| Dimensions | |
| Overall Length | w/ Platform: 26'7" | w/ Platform & Trailer (tongue extended): 30'8" | w/ Platform & Trailer (tongue folded): 28'8" |
| Length | 24' 5" (7.44 m) |
| Height | Alpha E4 Tower Folded on Trailer: 9'2" | Alpha E4 Tower Raised on Trailer: 11'4" | Alpha E4 Tower Raised on Water: 8'5" | Alpha E4 Tower Folded with ShadeForce Bimini on Trailer: 9'2" | Alpha E4 Tower Raised with ShadeForce Bimini on Trailer: 11'4" | Alpha E4 Tower Raised with ShadeForce Bimini on Water: 9'2" | Alpha E4 Tower Folded with SolidShade Bimini on Trailer: 9'4" | Alpha E4 Tower Raised with SolidShade Bimini on Trailer: 11'4" | Alpha E4 Tower Raised with SolidShade Bimini on Water: 9'2" | Ultré Tower Folded on Trailer: 9'9" | Ultré Tower Raised on Trailer: 11'10" | Ultré Tower Raised on Water: 8'8" |
| Width | Trailer Minimum: 102" | Trailer Maximum: 106" |
| Beam | 102" (259 cm) |
| Draft | 29" (74 cm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 75 gal (283.9 L) |
| Weight, Maximum Capacity | 2,234 lbs | Ballast: 4000 lbs (1814.37 kg) |
| Seating Capacity | 18 Persons |
| Storage Capacity | 172.65 ft³ (4.89 m³) |
| Weights | |
| Weight | 6700 lbs (3039 kg) | Boat & Trailer (Standard Trailer): 8,400 lbs |
| Features | |
| Hull Type | Convex V |
| Length | 24ft 5in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 6700 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | 2,234 lbs | Ballast: 4000 lbs (1814.37 kg) approx. |
| Max Persons | 18 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.