$277,025.00
Mastercraft Boats of Utah | Page, AZ
Discover the MasterCraft X26 Bowrider – a 2024 model that delivers exceptional performance on open water.
Discover the MasterCraft X26 Bowrider – a 2024 model that delivers exceptional performance on open water.
The X26 can comfortably seat up to eighteen passengers and holds a generous storage volume of one hundred cubic feet.
The MasterCraft X26 Bowrider is equipped with a Vector Drive hull for smooth handling and efficient power distribution. This design ensures stability while delivering responsive maneuverability.
| Condition | USED | |
| Stock Number | UBDC-U1I324 | |
| Year | 2024 | |
| Make | MasterCraft | |
| Model | X26 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | MBCYPCU1I324 |
| Dimensions | |
| Length | Boat: 26' 5" (8 M) |
| Height | Boat: 125" (3.17 M) |
| Beam | 102" (2.59 M) |
| Draft | 30" (0.76 M) |
| Width | Interior: 87" (2.2 M) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 108 Gal (408.8 L) |
| Seating Capacity | 18 Persons |
| Storage Capacity | 100 Cu Ft. (2.83 Cu M) |
| Weight, Maximum Capacity | Ballast with SurfStar: 4,150 Lbs (1,882 Kg) | 2,500 Lbs (1,134 Kg) |
| Weights | |
| Weight | 6,900 Lbs (3,130 Kg) |
| Features | |
| Hull Type | Vector Drive |
| Beam | 8ft 6in |
| Max Weight Capacity | Ballast with SurfStar: 4,150 Lbs (1,882 Kg) | 2,500 Lbs (1,134 Kg) approx. |
| Max Persons | 18 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.