$380,251.00
Mastercraft Boats of Utah | Page, AZ
Status: Used
Stock ID: 3MC25077
Year of Manufacture: 2025
Manufacturer: MasterCraft
Model Name: X24 Bowrider
| Dimensions (Imperial) | |
|---|---|
| Length | 24' 2" |
| Height | 125" |
| Beam | 102" |
| Draft | 30" |
| Interior Width | 87" |
| Capacity (Imperial) | |
| Fuel Capacity | 85 gal |
| Sitting Space | 18 ... |
Status: Used
Stock ID: 3MC25077
Year of Manufacture: 2025
Manufacturer: MasterCraft
Model Name: X24 Bowrider
| Dimensions (Imperial) | |
|---|---|
| Length | 24' 2" |
| Height | 125" |
| Beam | 102" |
| Draft | 30" |
| Interior Width | 87" |
| Capacity (Imperial) | |
| Fuel Capacity | 85 gal |
| Sitting Space | 18 persons |
| Storage Volume | 106 cu ft. |
| Weight & Load (Imperial) | |
| Dry Weight | 6,100 lb |
| Total Capacity with Surfstar Ballast | 4,300 lb |
This MasterCraft X24 Bowrider combines robust build quality with versatile on‑water functionality, making it an excellent choice for both recreational outings and spirited water adventures. Its generous seating and storage options ensure that every trip is comfortable and convenient.
| Condition | USED | |
| Stock Number | 3MC25077 | |
| Year | 2025 | |
| Make | MasterCraft | |
| Model | X24 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | MBCYHFT7C525 |
| Dimensions | |
| Length | Boat: 24' 2" (7.37 m) |
| Height | Boat: 125" (3.17 m) |
| Beam | 102" (2.59 m) |
| Draft | 30" (0.76 m) |
| Interior Width | 87" (2.21 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 85 Gal (322 L) |
| Seating Capacity | 18 Persons |
| Storage Capacity | 106 Cu Ft. (3.0 Cu M) |
| Weight, Maximum Capacity | Ballast With Surfstar: 4,300 lbs (1,950 kg) | 2,550 lbs (1,157 kg) |
| Weights | |
| Weight | 6,100 lbs (2,767 kg) |
| Features | |
| Hull Type | Vector Drive |
| Beam | 8ft 6in |
| Max Weight Capacity | Ballast With Surfstar: 4,300 lbs (1,950 kg) | 2,550 lbs (1,157 kg) approx. |
| Max Persons | 18 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.