$519,659.00
Mastercraft Boats of Utah | Page, AZ
Condition: Used
Stock Number: 3MC25087
Year: 2025
Make and Model: MasterCraft XStar 25 Bowrider Boat
Vehicle Type: Boat
Category: Bowrider
VIN: MBCYTGC6D525
Condition: Used
Stock Number: 3MC25087
Year: 2025
Make and Model: MasterCraft XStar 25 Bowrider Boat
Vehicle Type: Boat
Category: Bowrider
VIN: MBCYTGC6D525
Hull Type: Vector Drive hull design for superior performance.
| Condition | USED | |
| Stock Number | 3MC25087 | |
| Year | 2025 | |
| Make | MasterCraft | |
| Model | XStar 25 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | MBCYTGC6D525 |
| Dimensions | |
| Length | Boat: 25'7" (7.80 M) |
| Height | Boat: 11'3" (3.43 M) |
| Beam | 102" (2.59 M) |
| Draft | 32" (.81 M) |
| Width | Interior: 85" (2.16 M) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 86 Gal (325.5 L) |
| Seating Capacity | 18 Persons |
| Storage Capacity | 112 cu ft (3.17 cu m) |
| Weight, Maximum Capacity | Ballast: 3,975 Lbs (1,803 Kg) | 2,450 Lbs (1,111 Kg) |
| Weights | |
| Weight | 8,400 Lbs (3,810 Kg) |
| Features | |
| Hull Type | Vector Drive |
| Beam | 8ft 6in |
| Max Weight Capacity | Ballast: 3,975 Lbs (1,803 Kg) | 2,450 Lbs (1,111 Kg) approx. |
| Max Persons | 18 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.