$225,017.00
Mastercraft Boats of Utah | Page, AZ
| Specifications | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 3MC25053 |
| Year | 2025 |
| Make | MasterCraft |
| Model | XT23 |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Bowrider |
| VIN | MBCCSDT4L425 |
| Dimensions (Metric / Imperial) | |
| Length | 7.11 m / 23′ 4″ |
| Height | 3.12 m / 123″ |
| Beam | 2.59 m / 102″ |
| Draft | 0.76 m / 30″ |
| Interior Width | 2.18 m / 86½″ |
| Capacities (Metric / Imperial) | |
| Fuel Capacity | 299 L / 79 gal |
| Seating Capacity | ... |
| Specifications | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 3MC25053 |
| Year | 2025 |
| Make | MasterCraft |
| Model | XT23 |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Bowrider |
| VIN | MBCCSDT4L425 |
| Dimensions (Metric / Imperial) | |
| Length | 7.11 m / 23′ 4″ |
| Height | 3.12 m / 123″ |
| Beam | 2.59 m / 102″ |
| Draft | 0.76 m / 30″ |
| Interior Width | 2.18 m / 86½″ |
| Capacities (Metric / Imperial) | |
| Fuel Capacity | 299 L / 79 gal |
| Seating Capacity | 16 persons |
| Storage Capacity | 2.08 m³ / 74 cu ft. |
| Maximum Load (Weight) | 1,089 kg / 2,400 lb |
| Weights (Metric / Imperial) | |
| Dry Weight | 1,088 kg / 5,250 lb |
| Features | |
| Plywood Hull Type | Vector Drive System |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 3MC25053 | |
| Year | 2025 | |
| Make | MasterCraft | |
| Model | XT23 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | MBCCSDT4L425 |
| Dimensions | |
| Length | Boat: 23' 4" (7.11 m) |
| Height | Boat: 123" (3.12 m) |
| Beam | 102" (2.59 m) |
| Draft | 30" (0.76 m) |
| Interior Width | 86.5" (2.18 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 79 Gal (299 L) |
| Seating Capacity | 16 Persons |
| Storage Capacity | 74 Cu Ft. (2.08 Cu M) |
| Weight, Maximum Capacity | 2,400 lbs (1,089 kg) |
| Weights | |
| Weight | 5,250 lbs (1,088 kg) |
| Features | |
| Hull Type | Vector Drive |
| Beam | 8ft 6in |
| Max Weight Capacity | 2,400 lbs (1,089 kg) approx. |
| Max Persons | 16 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.