Contact for Price
Mastercraft Boats of Utah | Page, AZ
The latest model from MasterCraft is the 2026 MasterCraft XT22 Bowrider – a brand‑new boat that delivers exceptional performance and comfort on the water.
The latest model from MasterCraft is the 2026 MasterCraft XT22 Bowrider – a brand‑new boat that delivers exceptional performance and comfort on the water.
| General Dimensions | |
|---|---|
| Length (Boat) | 22' 4" (6.81 m) |
| Height (Boat) | 123" (3.12 m) |
| Beam | 102" (2.59 m) |
| Draft | 29" (0.74 m) |
| Interior Width | 86" (2.18 m) |
| Capacity Details | |
|---|---|
| Fuel Capacity | 79 gallons (299 L) |
| Seating Capacity | 16 persons |
| Storage Capacity | 103 cubic feet (2.92 m³) |
| Maximum Load Weight | 2,400 lbs (1,089 kg) |
| Weights | |
|---|---|
| Total Boat Weight | 5,485 lbs (2,488 kg) |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 3MC26012 | |
| Year | 2026 | |
| Make | MasterCraft | |
| Model | XT22 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | MBCC6BP8I526 |
| Dimensions | |
| Length | Boat: 22' 4" (6.81 m) |
| Height | Boat: 123" (3.12 m) |
| Beam | 102" (2.59 m) |
| Draft | 29" (0.74 m) |
| Interior Width | 86" (2.18 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 79 Gal (299 L) |
| Seating Capacity | 16 Persons |
| Storage Capacity | 103 cu FT (2.92 cu M) |
| Weight, Maximum Capacity | 2,400 lbs (1,089 kg) |
| Weights | |
| Weight | Boat: 5,485 lbs (2,488 kg) |
| Features | |
| Hull Type | Vector Drive |
| Beam | 8ft 6in |
| Max Weight Capacity | 2,400 lbs (1,089 kg) approx. |
| Max Persons | 16 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.