$129,900.00
Pinnacle Marine Center | Phoenix, AZ
Discover the brand‑new 2023 Montara Surf Boss 2.0, a premier 25’ water‑sports vessel engineered for thrilling performance and unparalleled comfort.
Discover the brand‑new 2023 Montara Surf Boss 2.0, a premier 25’ water‑sports vessel engineered for thrilling performance and unparalleled comfort.
The Surf Boss 2.0 combines a powerful 350‑HP PCM engine with advanced surf features designed to deliver smooth rides and precise control.
The Surf Boss 2.0 features a streamlined hull, easy entry points and a spacious top‑deck layout that encourages socializing while on the water.
The 2023 Montara Surf Boss 2.0 delivers a blend of power, technology, and luxury that sets it apart in the world of surf boats.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 1775 | |
| Year | 2023 | |
| Make | Montara | |
| Model | 25' SURF BOSS 2.0 CW | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Boat | |
| Brand | Montara | |
| VIN | MIOA0462B323 | |
| Odometer | 1 mi | |
| Engine | 6.0L Direct Injection 450 HP PCM | |
| Propulsion | Single I/O | |
| LOA (Length) | 27 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Builder | Montara | |
| Actual Location | Scottsdale, AZ | |
| Number of Engines | 1 | |
| Engine Power | 450 HP | |
| Engine Hours | 1 | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 6939 lbs | |
| Hull Material | Aluminum | |
| Fresh Water Capacity | 16 L | |
| Fuel Capacity | 104 L | |
| Features May Include | GPS Depthsounder Wakeboard / Ski Tower Soundsystem Touch Screen Bluetooth |
| Dimensions | |
| Overall Length | Deck: 25' 4" | W/Platform: 27' 7" |
| Beam | 8' 6" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 104 Gal |
| Weight, Maximum Capacity | 2,520 lbs | Ballast: 4,200 lbs |
| Seating Capacity | 16 Persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 6,939 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Standard: 409 hp |
| Length | 27ft 0in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 6939 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | 2,520 lbs | Ballast: 4,200 lbs approx. |
| Max Persons | 16 |
| Engine Power | 450 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.