$159,900.00
Pinnacle Marine Center | Phoenix, AZ
Experience the pinnacle of lake living aboard the 2023 Veranda V One 25, a luxury pontoon that blends striking design with uncompromising performance.
Experience the pinnacle of lake living aboard the 2023 Veranda V One 25, a luxury pontoon that blends striking design with uncompromising performance.
The V One 25 is equipped with a single Yamaha 425 HP outboard, delivering instant speed and responsive handling. The optional twin engine version adds even more excitement for those who crave higher performance on the water.
The interior transforms every journey into pure relaxation. Geometrically patterned upholstery melts away stress while the state‑of‑the‑art audio system delivers crystal clear sound throughout the cabin.
| General Information | |
|---|---|
| Model Year | 2023 |
| Length Overall | 27 ft 1″ (Deck 25′) |
| Breadth (Beam) | 8‑6″ |
| Pontoon Diameter | 27″, Thickness 0.125″ |
| Engine & Power | |
| Motor | Yamaha 425 HP XTS Outboard (Single) |
| Fuel Capacity | 55 gal. |
| Capacity | |
| Sitting Capacity | 14 Persons |
| Total Weight Capacity | 3,050 lb. (Including 2,033 lb for passengers) |
| Additional Features | |
| Tubes | (3) |
| Weight of Boat | ≈4,200 lb. |
The 2023 Veranda V One 25 is ready to deliver unforgettable moments on the water. Whether you’re cruising with family or entertaining friends, this luxury pontoon brings style, power and comfort together in one remarkable package.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | JBC09040 | |
| Year | 2023 | |
| Make | Veranda | |
| Model | V One 25 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| Brand | Veranda | |
| VIN | JBC09040A323 | |
| Engine | Yamaha 425 XTS | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| LOA (Length) | 25 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 425 HP | |
| Fuel Type | Gas |
| Dimensions | |
| Overall Length | 27’1" |
| Length | Deck: 25' |
| Beam | 8’6" |
| Dimensions | Diameter: 27" | Pontoon Thickness: 0.125 |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 55 gal. |
| Seating Capacity | 14 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 3,050 lb. | Persons: 2,033 lb. |
| Weights | |
| Weight | Approx: 4,200 lb. |
| Engine | |
| Engine Power | 425 hp |
| Features | |
| Features | Tubes: (3) |
| Length | 25ft 0in |
| Beam | 8ft 6in |
| Max Weight Capacity | 3,050 lb. | Persons: 2,033 lb. approx. |
| Max Persons | 14 |
| Engine Power | 425 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.