Contact for Price
PYY Marine | Pasadena, MD
The new Cape Horn 27XS brings the proven performance of its legendary predecessor while expanding the living space to a generous 90 sq ft floor plan and adding premium features that give anglers an edge.
Designed with fishing in mind, the 27XS includes a massive 42‑gallon live well and a 700‑quart fish box—enough storage to keep your catch fresh ...
[read more]The new Cape Horn 27XS brings the proven performance of its legendary predecessor while expanding the living space to a generous 90 sq ft floor plan and adding premium features that give anglers an edge.
Designed with fishing in mind, the 27XS includes a massive 42‑gallon live well and a 700‑quart fish box—enough storage to keep your catch fresh from dock to deck. Its modern deep‑V hull is one of the driest and smoothest rides Cape Horn ever produced, keeping you comfortably dry even in rough seas.
Built with safety as priority, every 27XS boat is unsinkable and meets the highest structural standards. The design has been protected to ensure its integrity for generations of anglers.
| Boat Specifications | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Year | 2027 |
| Make | Cape Horn |
| Model | 27XS |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Center Console |
| Length Overall (LOA) | 26 ft 9 in |
| Beam (Width) | 9 ft |
| Propulsion Type | Powered |
| Dry Weight | 4,200 lbs |
| Fuel Capacity | 175 gal |
| Condition | NEW | |
| Year | 2027 | |
| Make | Cape Horn | |
| Model | 27XS | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Center Console | |
| LOA (Length) | 26 ft 9 in | |
| Beam (Width) | 9 ft | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Dry Weight | 4200 lbs | |
| Fuel Capacity | 175 gal |
| Length | 26ft 9in |
| Beam | 9ft 0in |
| Dry Weight | 4200 lbs approx. |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.