Contact for Price
PYY Marine | Pasadena, MD
The brand‑new Cape Horn 36XS delivers unrivaled extra seating, expansive storage and yacht‑class construction in a single center console design.
The brand‑new Cape Horn 36XS delivers unrivaled extra seating, expansive storage and yacht‑class construction in a single center console design.
Whether navigating deep canyons, hosting a party on deck, or enjoying quiet cruising, the 36XS adapts effortlessly:
The oversized hardtop offers a sleek appearance and can accommodate an extra station. Above, two large storage boxes keep gear organized. The interior features:
An underseat drink cooler transforms into a lounge seat with a flip‑up footrest, perfect for relaxing moments. A 9’ fully insulated fish box offers up to 1400 quarts of frozen storage, which can be pumped overboard during cleanup.
| Cape Horn 36XS (2027) | |
|---|---|
| Condition | New |
| Year | 2027 |
| Make | Cape Horn |
| Model | 36XS |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Center Console |
| Length (LOA) | 36 ft 11 in |
| Beam (Width) | 10 ft 6 in |
| Propulsion Type | Powered |
| Dry Weight | 7,900 lb |
| Fuel Capacity | 410 gal |
| Condition | NEW | |
| Year | 2027 | |
| Make | Cape Horn | |
| Model | 36XS | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Center Console | |
| LOA (Length) | 36 ft 11 in | |
| Beam (Width) | 10 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Dry Weight | 7900 lbs | |
| Fuel Capacity | 410 gal |
| Length | 36ft 11in |
| Beam | 10ft 6in |
| Dry Weight | 7900 lbs approx. |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.