$23,000.00
Crocker's Boat Yard | Manchester, MA
Discover the AB Inflatables Oceanus 12 VST, a versatile, comfortable and high‑performance inflatable sailboat designed for both leisure cruising and active sailing.
Discover the AB Inflatables Oceanus 12 VST, a versatile, comfortable and high‑performance inflatable sailboat designed for both leisure cruising and active sailing.
| General Information | |
|---|---|
| Year | 2022 |
| Make & Model | AB Inflatables Oceanus 12 VST |
| Type | Inflatable sailboat |
| Engine | Yamaha, 50 hp single outboard |
| Dimensions | |
| Overall Length | 12 ft (3.66 m) |
| Inside length | 9′ 2″ (2.79 m) – Shaft: 20″ (0.51 m) |
| Beam inside / overall | 2′ 10″ (0.86 m) / 6′ 1″ (1.86 m) |
| Tube diameter | 18″ (0.46 m) |
| Capacity & Weight | |
| Seating capacity | 6 persons |
| Fuel capacity | 10 gal (38 L) – EPA compliant tanks with 7% reduction approx. |
| Total weight | 405 lb (184 kg) |
| Engine & Performance | |
| Maximum power | 50 hp (37.3 kW) |
| Recommended engine size | 40 hp (29.8 kW) |
| Additional Features | |
| No of chambers | 3 – RDC Design Category C |
| Condition | USED | |
| Year | 2022 | |
| Make | AB Inflatables | |
| Model | Oceanus 12 VST | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Inflatable | |
| Engine | Yamaha | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| LOA (Length) | 12 ft | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Number of Engines | 1 | |
| Engine Power | 50 HP | |
| Fuel Type | Gas | |
| Features May Include | GPS |
| Dimensions | |
| Overall Length | 12' (3.66m) |
| Length | Inside: 9'2" (2.79m) | Shaft: 20" (50.8cm) |
| Beam | Inside: 2'10" (0.86m) | Overall: 6'1" (1.86m) |
| Dimensions | Tube Diameter: 18" (0.46m) |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Fuel Capacity | 10 gal (38 lt) - EPA compliant fuel tanks, 7% reduction approx. |
| Weights | |
| Weight | 405lb (184kg) |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 50hp (37.3kw) | Recommended: 40hp (29.8kw) |
| Features | |
| Features | Number of Chambers: 3 | RDC Design Category: C |
| Length | 12ft 0in |
| Max Persons | 6 |
| Engine Power | 50 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.