Contact for Price
Hutch's Marine | Coldwater, MI
Discover the 2026 Bentley Pontoons Legacy Swingback 223 (SPORT3) Pontoon Boat
The new Bentley Legacy Series redefines luxury on water. Designed with timeless elegance, unmatched comfort, and versatile features, every model invites you to indulge in a refined boating adventure.
Discover the 2026 Bentley Pontoons Legacy Swingback 223 (SPORT3) Pontoon Boat
The new Bentley Legacy Series redefines luxury on water. Designed with timeless elegance, unmatched comfort, and versatile features, every model invites you to indulge in a refined boating adventure.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 10423 |
| Year | 2026 |
| Make | Bentley Pontoons |
| Model | Legacy Swingback 223 (SPORT3) |
| Type | Pontoon Boat |
| Dimensions & Capacity | |
| Deck Length | 22' 8" |
| Tubing Length | 22' |
| Beam | 8' 6" |
| Sitting Capacity | 15 Persons |
| Fuel & Weight | |
| Fuel Capacity | 32 gallons |
| Total Max Weight | 2550 lbs |
| Boat Weight | 2480 lbs |
| Engine & Performance | |
| Propulsion | Single Outboard (Powered) |
| Maximum Engine Power | 200 hp |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 10423 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Bentley Pontoons | |
| Model | Legacy Swingback 223 (SPORT3) | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| Engine | SUZUKI | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Number of Engines | 1 | |
| Engine Power | 200 HP | |
| Fuel Type | Gas | |
| Features May Include | Swim Ladder Bimini Top Soundsystem Fixed Ski Tow Bar Bluetooth |
| Dimensions | |
| Length | Deck: 22' 8" | Tube: 22' |
| Beam | 8' 6" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 32 gal |
| Seating Capacity | 15 Persons |
| Weights | |
| Weight | Max: 2550 lbs | Boat: 2480 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 200hp |
| Max Persons | 15 |
| Engine Power | 200 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.