$47,999.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The 2019 Scarab 215 ID is a sport‑boat that blends performance and comfort for up to ten passengers. Designed with bold lines, this boat offers a spacious deck, ample storage, and advanced navigation features.
The 2019 Scarab 215 ID is a sport‑boat that blends performance and comfort for up to ten passengers. Designed with bold lines, this boat offers a spacious deck, ample storage, and advanced navigation features.
The Scarab 215 ID pairs with a custom single‑axle trailer featuring chrome wheels, brakes (including surge braking), and an integrated power outlet. The trailer’s design supports the boat's weight while providing secure transport on land.
This boat offers unmatched versatility for water‑sport enthusiasts, party hosts, and adventure seekers. With its robust construction, advanced technology, and thoughtful interior layout, the 2019 Scarab 215 ID delivers a premium boating experience without compromising safety or style.
| Condition | USED | |
| Stock Number | U032G819 | |
| Year | 2019 | |
| Make | Scarab | |
| Model | 215 ID | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Sport Boat | |
| VIN | PSBSC032G819 | |
| Color | Black/Red | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 21 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | 21' (6.4 m) |
| Length | On Trailer : 21' 4" (6.5 m) |
| Height | 5' 5" (1.7 m) | On Trailer: 6' 9" (2.1 m) |
| Beam | 8' 4" (2.54 m) |
| Dead Rise | 21° |
| Bridge Clearance | 4' 3" (1.3 m) | W/ Arch: 7' 3" (2.2 m) |
| Draft | 15" (30 cm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 41 gal (155 l) |
| Weight, Maximum Capacity | 1800 lbs (816 kg) |
| Seating Capacity | 10 persons |
| Weights | |
| Weight | Approx. Boat & Engine: 3100 lbs (1406 kg) | Trailer: 888 lbs (403 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | 500 HP (373 kw) |
| Length | 21ft 0in |
| Max Weight Capacity | 1800 lbs (816 kg) approx. |
| Max Persons | 10 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.