
$21,999.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Discover the Lund 1650 Rebel XL, a top‑rated 16‑foot aluminum fishing vessel designed for families, new owners, or anyone seeking an easy trailering and launching experience.
Discover the Lund 1650 Rebel XL, a top‑rated 16‑foot aluminum fishing vessel designed for families, new owners, or anyone seeking an easy trailering and launching experience.
The Lund 1650 Rebel XL combines rugged aluminum construction with thoughtful design features that make every fishing trip enjoyable. Whether you’re casting from a bow platform, hauling live catch in the aft livewell, or simply relaxing on the comfortable seating area, this boat offers reliable performance and ample storage for all your angling needs.
| Condition | USED | |
| Stock Number | UJE0755F | |
| Year | 2022 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1650 Rebel XL SS | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | LBBJE075F222 | |
| Color | Black | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 16 ft 8 in |
| Dimensions | |
| Length | 16' 7" | Max Rod Storage: 7' 6" | Front Livewell: 37" | Boat/Motor/Trailer: 19' |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 5' 11" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | Width: 85" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 22.5" |
| Width | Boat/Trailer: 7' 6" |
| Chine Width | 70.5" |
| Bottom Thickness | 0.080" |
| Freeboard Thickness | 0.063" |
| Dimensions | Double-Plated Bow Thickness: 0.143" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | Tank: 19 Gal |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1350 lbs |
| Front Livewell Capacity | 16 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 1755 lbs |
| Weights | |
| Weight | Standard Boat: 915 Lbs |
| Operational | |
| Top Speed | Max MPH: 29-35 MPH |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 75 HP |
| Features | |
| Hull Type | Design: IPS |
| Length | 16ft 8in |
| Max Weight Capacity | 1350 lbs approx. |
| Max Persons | 6 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.