$89,998.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The 2023 Scarab 255ID is a standout in the sport‑boat market, engineered for dynamic versatility and exhilarating performance on every wave.
The 2023 Scarab 255ID is a standout in the sport‑boat market, engineered for dynamic versatility and exhilarating performance on every wave.
The 255ID is powered by a twin Rotax 300 inboard engine, delivering 600 HP for effortless speed and agility. Features include:
The base palette includes Impulse Black or Phantom Grey Impact graphics on the exterior combined with an Eclipse black interior. You can also select from a range of colors for both hull and cabin to match your personal style.
This 2023 Scarab 255ID is ready to deliver unmatched performance, comfort, and safety—ideal for those who demand excitement without compromise.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | BS00071708 | |
| Year | 2023 | |
| Make | Scarab | |
| Model | 255 ID | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Sport Boat | |
| Brand | Scarab | |
| VIN | PSBSD193B323 | |
| Engine | Rotax Twin 300 | |
| Propulsion | Twin Inboard | |
| Freight prep | 1450 | |
| Color | Black/Atomic | |
| LOA (Length) | 25 ft | |
| Engine Power | 600 | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | 25' (7.6 m) |
| Length | Storage On Trailer: 26' 6" (8.1 m) |
| Height | Total: 5' 11" (1.8 m) | Total On Trailer: 7' 6" (2.3 m) |
| Beam | 8' 4" (2.54 m) |
| Dead Rise | 20° |
| Bridge Clearance | 4' 6" (1.4 m) | w/ Arch or Tower: 7' 4" (2.2 m) |
| Draft | 15" (38 cm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 56 gal (212 L) |
| Weight, Maximum Capacity | 2100 lbs (953 kg) |
| Seating Capacity | 13 Persons |
| Fresh Water Capacity | 12 gal (45 L) |
| Weights | |
| Weight | Approx. Boat & Engine: 3660 lbs (1660 kg) | Trailer Tandem Axle: 1285 lbs (583 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | 600 HP (448 kW) |
| Length | 25ft 0in |
| Max Weight Capacity | 2100 lbs (953 kg) approx. |
| Max Persons | 13 |
| Engine Power | 600 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.