$33,999.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The 2024 Scarab 165 ID is a high‑performance jet boat designed for thrill seekers who want to slice through water without compromising comfort or style.
The 2024 Scarab 165 ID is a high‑performance jet boat designed for thrill seekers who want to slice through water without compromising comfort or style.
| Dimensions (Boat Only) | |
|---|---|
| Overall Length | 15′ 9″ (4.8 m) |
| Beam | 7′ 1″ (2.2 m) |
| Draught | 12” (30 cm) |
| Capacities & Weight | |
| Fuel Capacity | 20 gal (76 l) |
| Maximum Passenger Load | 5 Persons / 850 lb (386 kg) |
| Engine Power & Performance | |
| Horsepower | 300 hp (224 kW) |
The 2024 Scarab 165 ID combines advanced engineering, safety compliance, and luxurious comfort to deliver an unforgettable jetboat experience for any water enthusiast.
| Condition | USED | |
| Stock Number | U358K324 | |
| Year | 2024 | |
| Make | Scarab | |
| Model | 165 ID | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Sport Boat | |
| VIN | PSBSA358K324 | |
| Color | Black | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 15 ft 1 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | 15' 9" (4.8 m) |
| Length | Storage On Trailer: 18' 4" (5.6 m) |
| Height | Total: 4' (1.2 m) | Total On Trailer: 5' 3" (1.6 m) |
| Beam | 7' 1" (2.2 m) |
| Dead Rise | 21° |
| Bridge Clearance | 36" (91 cm) | w/ Arch or Tower: 6' 6" (2 m) |
| Draft | 12" (30 cm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 20 gal (76 l) |
| Weight, Maximum Capacity | 850 lbs (386 kg) |
| Seating Capacity | 5 Persons |
| Weights | |
| Weight | Approx. Boat & Engine: 1600 lbs (726 kg) | Trailer Single Axle: 617 lbs (280 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | 300 hp (224 kW) |
| Length | 15ft 1in |
| Max Weight Capacity | 850 lbs (386 kg) approx. |
| Max Persons | 5 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.