$42,988.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Experience the 2024 StarCraft Marine SVX series – a line of sport boats that delivers exceptional value without compromising performance or comfort.
Experience the 2024 StarCraft Marine SVX series – a line of sport boats that delivers exceptional value without compromising performance or comfort.
| Dimensions & Capacities | |
|---|---|
| Length Overall (LOA) | 18 ft 11″ |
| Beam | 10 ft 6″ (102″) |
| Transom Height | 20″ |
| Fuel Capacity | 45 gal |
| Sitting Capacity | 12 people |
| Weight & Power | |
| Dry Weight | 2,378 lb |
| Maximum Payload | 2,375 lb (1,600 lb for passengers) |
| Engine Power | 150 HP Mercury outboard |
The 2024 StarCraft Marine SVX offers a balanced blend of affordability and high‑performance features. Whether you’re planning leisurely cruises or dynamic water sports, the SVX series delivers reliable quality that keeps your budget intact.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B000839400 | |
| Year | 2024 | |
| Make | Starcraft Marine | |
| Model | SVX 190 OB DC | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Sport Boat | |
| VIN | STR87837F324 | |
| Odometer | 0 | |
| Engine | Mercury | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Freight prep | 2499 | |
| LOA (Length) | 18 ft 11 in | |
| Beam (Width) | 40 ft 1.80 in | |
| Type/Use | Sport | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Steering Type | Sea Star Hydraulic | |
| Number of Engines | 1 | |
| Engine Type | Mercury | |
| Engine Power | 150 | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 2378 lbs | |
| Max Weight Capacity | 2375 lbs | |
| Max Persons | 12 | |
| Fuel Capacity | 44 L | |
| Features May Include | Swim Ladder Bimini Top Soundsystem Fixed Ski Tow Bar Bluetooth Swim Platforms |
| Dimensions | |
| Length | 18'11" |
| Width | Transom: 93" |
| Beam | 102" |
| Transom Height | 20" |
| Depth, Maximum | 31" |
| Dead Rise | At Transom: 14 deg |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 45 gal |
| Seating Capacity | 12 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2375 lbs | Max Persons: 1600 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 2378 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 150 HP |
| Length | 18ft 11in |
| Beam | 40ft 1in |
| Dry Weight | 2378 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | 2375 lbs | Max Persons: 1600 lbs approx. |
| Max Persons | 12 |
| Engine Power | 150 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.