$47,988.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Discover the brand‑new Bayliner D20i, a 2025 sportboat that blends style and performance on every run.
Discover the brand‑new Bayliner D20i, a 2025 sportboat that blends style and performance on every run.
Select from three floorplan options to tailor your cabin for family outings, weekend adventures or overnight trips. Each plan offers ample seating and a comfortable aft lounger perfect for relaxing under the sun.
The Bayliner D20i (2025) combines striking aesthetics with functional design. Whether you’re chasing waves or enjoying a leisurely cruise, this sportboat offers an unmatched blend of comfort, capability, and contemporary style.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2727998 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Bayliner | |
| Model | D20i | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Sport Boat | |
| VIN | BLBX1237f425 | |
| Freight prep | 3499 | |
| Color | White | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 20 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 19'6" | Storage: 22'6" |
| Height | On Trailer: 8'2" |
| Width | Beam: 8'1" |
| Beam | On trailer: 8'6" |
| Draft | Estimated: 2'11" |
| Dead Rise | 18° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 33 Gal |
| Weight, Maximum Capacity | Max Persons: 1,270 lbs |
| Seating Capacity | 9 Persons |
| Engine | |
| Engine Power | 250 HP |
| Length | 20ft 0in |
| Max Weight Capacity | Max Persons: 1,270 lbs approx. |
| Max Persons | 9 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.