$34,988.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Discover the 2025 Sylvan A‑Series pontoon—a blend of style, performance, and versatility that keeps every outing on the water smooth and enjoyable.
Discover the 2025 Sylvan A‑Series pontoon—a blend of style, performance, and versatility that keeps every outing on the water smooth and enjoyable.
| Dimensions | |
|---|---|
| Length overall | 22 ft 10″ |
| Beam | 96 inches |
| Transom height | 20 inches |
| Tube details | |
| Tube diameter | 23 inches |
| Tube gauge | .080 inch |
| Capacity & Weight | |
| Sitting capacity | 10 persons |
| Total weight (persons) | 1,350 lbs |
| Dry weight | 2,027 lb |
| Engine & Power | |
| Maximum engine power | 90 hp (typical) |
| Fuel capacity | 19 gal |
The Sylvan A‑Series combines modern aesthetics with functional design—perfect whether you’re cruising a calm lake or hosting lively gatherings on the water. Experience unmatched comfort and performance in every mile traveled.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B000853365 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sylvan | |
| Model | A 22 LZ DH | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | SYL08322B525 | |
| Freight prep | 1799 | |
| Color | Blue/White Accents | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 22 ft 1 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 22'10" |
| Beam | 96" |
| Transom Height | 20" |
| Dimensions | Tube Diameter: 23 in | Tube Gauge: .080 in |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 19 gal |
| Seating Capacity | 10 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 1350 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 2027 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 90 hp |
| Length | 22ft 1in |
| Beam | 8ft 0in |
| Dry Weight | 2027 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 1350 lbs approx. |
| Max Persons | 10 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.