$85,487.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Sylvan G3 CLZ 2025 Pontoon Boat
The Sylvan G3 CLZ is engineered to deliver the ultimate pontoon experience. With a brand‑new custom top rail, ultra‑soft vinyl upholstery, and advanced features such as the SPX Third Tube Performance Package, this boat offers both comfort and power.
Sylvan G3 CLZ 2025 Pontoon Boat
The Sylvan G3 CLZ is engineered to deliver the ultimate pontoon experience. With a brand‑new custom top rail, ultra‑soft vinyl upholstery, and advanced features such as the SPX Third Tube Performance Package, this boat offers both comfort and power.
The G3 CLZ’s innovative convertible back end lets you switch from forward‑facing cruising to rear‑facing fun. Whether swimming at a sandbar or watching skiers glide by, the layout adapts effortlessly to your needs.
| Dimensions | |
| Length (LOA) | 25 ft 8″ |
| Beam | 102 in. |
| Interior Depth | 27 in. |
| Transom Height | 25 in. |
| Tubes: Diameter / Gauge | 25 in / 0.100 in. |
| Capacity & Weight | |
| Fuel Capacity | 60 gal. |
| Seating Capacity | 13 persons. |
| Total Person Load | 1,835 lb. |
| Engine Performance | |
| Maximum Power (incl. Third Tube) | 300 hp. |
| Weight | |
| Dry Weight | 3,150 lb. |
The combination of premium materials, advanced performance options, and thoughtful design makes the 2025 Sylvan G3 CLZ a standout choice for anyone seeking an exceptional pontoon experience. Whether you’re cruising on calm waters or enjoying active water sports, this boat delivers style, comfort, and power.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B000849361 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sylvan | |
| Model | G3 CLZ | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | SYL05974I425 | |
| Freight prep | 2999 | |
| Color | Black | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 25 ft 1 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 25'8" |
| Beam | 102 in |
| Depth, Maximum | Interior: 27 in |
| Transom Height | 25 in |
| Dimensions | Tube Diameter: 25 in | Tube Gauge: .100 in |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 60 gal |
| Seating Capacity | 13 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 1835 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 3150 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 300 hp | Third Tube Max: 300 hp |
| Length | 25ft 1in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 3150 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 1835 lbs approx. |
| Max Persons | 13 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.