$61,988.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Discover the Sylvan L3 DLZ Bar 2025, a premium pontoon designed for fishing, water skiing, cruising, or simply relaxing on the sandbar. This versatile L Series boat offers an unparalleled blend of comfort, style, and performance.
The Sylvan L3 DLZ Bar stands out with its innovative rear lounge that transforms into a ...
[read more]Discover the Sylvan L3 DLZ Bar 2025, a premium pontoon designed for fishing, water skiing, cruising, or simply relaxing on the sandbar. This versatile L Series boat offers an unparalleled blend of comfort, style, and performance.
The Sylvan L3 DLZ Bar stands out with its innovative rear lounge that transforms into a four‑person bar area. Whether you’re unwinding in the spacious seating or entertaining friends at the bar, this layout delivers luxury and functionality for every occasion.
The Sylvan L3 DLZ Bar delivers an unmatched combination of luxury, versatility, and performance. Whether you’re planning a quiet day on the lake or hosting lively get‑togethers, this pontoon boat is engineered to exceed expectations and keep guests coming back for more.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B000849356 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sylvan | |
| Model | L3 DLZ Bar | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | SYL05761H425 | |
| Freight prep | 2499 | |
| Color | Blue/White Graphics | |
| Engine Power | 150 | |
| LOA (Length) | 23 ft 1 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 24'8" |
| Beam | 102 in |
| Dimensions | Tube Diameter: 25 in | Tube Gauge: .080 in |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 60 gal |
| Seating Capacity | 12 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 1695 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 2750 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 300 hp | Third Tube Max: 300 hp |
| Length | 23ft 1in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 2750 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 1695 lbs approx. |
| Max Persons | 12 |
| Engine Power | 150 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.