Contact for Price
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Discover the 2026 Four Winns HD2 – a sleek 20‑foot deckboat that blends modern design with big‑boat comfort.
Discover the 2026 Four Winns HD2 – a sleek 20‑foot deckboat that blends modern design with big‑boat comfort.
The Four Winns HD2 offers a perfect blend of style, functionality, and all‑day on‑water freedom for any boating enthusiast.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | BF00187455 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Four Winns | |
| Model | HD2 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Sport Boat | |
| VIN | PFWFN006C626 | |
| Freight prep | 1499 | |
| Color | White/Navy/Tapered Red Stripe | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 20 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | 20'1" (6.12 m) |
| Length | Hull: 26'4" (8.03 m) | Storage on trailer: 20'1" (6.12 m) |
| Height | Total: 7'1" (2.16 m) | Total on trailer: 8'7" (2.31 m) | on Trailer w/Wakeboard Tower Up: 8'10" (2.69 m) |
| Beam | 8'4" 2.54 m |
| Draft | Up: 18" (0.46 m) Approx. | Down: 35" (0.89 m) Approx. |
| Dead Rise | 19° |
| Bridge Clearance | 7'2" (2.18 m) |
| Dimensions | Keel to top: 5'3" (1.61 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 40 gal (151 l) |
| Seating Capacity | 10 Persons |
| Fresh Water Capacity | 12 gal (45 L) |
| Weight, Maximum Capacity | 1600 lbs (726 kg) |
| Weights | |
| Weight | single axe: 875 lbs (397 kg) |
| Displacement | w/o engine: 2700 lbs (1225 kg) | w/ engine: 3760 lbs (1706 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | 280 hp/cv |
| Length | 20ft 0in |
| Max Weight Capacity | 1600 lbs (726 kg) approx. |
| Max Persons | 10 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.