$17,517.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The Lund 1400 Fury Tiller is a high‑performance aluminum fishing boat that delivers power, comfort and convenience in a compact package. Designed for anglers who need quick maneuverability and reliable storage without sacrificing space.
The Lund 1400 Fury Tiller is a high‑performance aluminum fishing boat that delivers power, comfort and convenience in a compact package. Designed for anglers who need quick maneuverability and reliable storage without sacrificing space.
Length: 14 ft 1 in (boat only) | Beam: 69.5″ | Depth (cockpit): 21″ | Weight Capacity: 1080 lb | Towing Capacity: 931 lb.
Engine Power: up to 30 hp | Top Speed: 17‑27 mph. The hull features an IPS design for efficient performance and a factory engine rigging standard for easy installation of your preferred motor.
The combination of aluminum construction, thoughtful layout and robust safety features makes this fishing boat ideal for both beginners and seasoned anglers. Its compact size allows effortless trailering while still offering ample space to store rods, reels, tackle and a livewell.
The 2026 Lund 1400 Fury Tiller is ready to hit the water with you. Explore its features, dimensions and performance details today and discover why it’s the top choice among fishing boat enthusiasts.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2804266 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1400 Fury Tiller | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | LBBHR187F526 | |
| Freight prep | 1799 | |
| Color | Red | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 14 ft 1 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 14' 9" | Max Rod Storage: 7' | Boat/Motor/Trailer: 19' 10" |
| Width | Boat/Trailer: 6' |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 5' 2" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | Width: 69.5" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 21" |
| Chine Width | 56" |
| Front Livewell Length | 35" |
| Bottom Thickness | 0.080" |
| Freeboard Thickness | 0.063" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 4 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1080 lbs |
| Front Livewell Capacity | 11 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 931 lbs |
| Weights | |
| Weight | Standard Boat: 485 lbs |
| Operational | |
| Top Speed | Max MPH: 17-27 MPH |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 30 HP |
| Features | |
| Hull Type | Design: IPS |
| Length | 14ft 1in |
| Max Weight Capacity | 1080 lbs approx. |
| Max Persons | 4 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.