$19,184.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The Lund Fury 1600 SS is a compact yet powerful fishing vessel that delivers performance without compromising on convenience.
The Lund Fury 1600 SS is a compact yet powerful fishing vessel that delivers performance without compromising on convenience.
| Basic Info | |
|---|---|
| Year | 2026 |
| Make & Model | Lund Fury 1600 SS |
| Length Overall (LOA) | 16 ft 2 in |
| Beam | 73.5 inches |
| Cockpit Depth | 21 inches |
| Capacity & Performance | |
| Seating Capacity | Up to 5 persons |
| Towing Weight | 1,049 lbs (Boat/Motor/Trailer) |
| Max Engine Power | 40 HP |
| Top Speed Range | 21–32 mph |
| Weight & Dimensions | |
| Standard Boat Weight | 565 lbs |
| Towing Capacity (Boat/Motor/Trailer) | 1,049 lbs |
| Transom Height | 20 inches |
| Additional Features | |
| Hull Type | Integrated Power Strake (IPS) design |
| Livewell Capacity | 11 gallons front livewell |
| Batteries & Bilge Pump | Battery holder and manual bilge pump included |
The Lund Fury 1600 SS combines rugged construction with thoughtful amenities, making it an excellent choice for anglers seeking a reliable and economical fishing boat.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2816263 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1600 Fury SS | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | LBBHT200B626 | |
| Freight prep | 1799 | |
| Color | Red | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 16 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 16' 2" | Max Rod Storage: 7' 6" | Boat/Motor/Trailer: 20' 10" |
| Width | Boat/Trailer: 6' 2" |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 5' 7" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | Width: 73.5" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 21" |
| Chine Width | 56" |
| Bottom Thickness | 0.080" |
| Freeboard Thickness | 0.063" |
| Front Livewell Length | 35" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 5 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1200 lbs |
| Front Livewell Capacity | 11 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 1049 lbs |
| Weights | |
| Weight | Standard Boat: 565 lbs |
| Operational | |
| Top Speed | Max MPH: 21-32 MPH |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 40 HP |
| Features | |
| Hull Type | Design: IPS |
| Length | 16ft 0in |
| Max Weight Capacity | 1200 lbs approx. |
| Max Persons | 5 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.