$18,594.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The 2026 Lund Fury 1600 Tiller is a compact yet powerful fishing boat that delivers exceptional performance on the water. Built from durable aluminum, this 16‑foot vessel offers anglers all the essential tools they need for panfish, walleye and bass hunting while staying affordable.
Key advantages of the Lund Fury 1600 include:
The 2026 Lund Fury 1600 Tiller is a compact yet powerful fishing boat that delivers exceptional performance on the water. Built from durable aluminum, this 16‑foot vessel offers anglers all the essential tools they need for panfish, walleye and bass hunting while staying affordable.
Key advantages of the Lund Fury 1600 include:
Additional specifications:
The Lund Fury 1600 Tiller combines rugged construction, thoughtful design features and great value—making it an ideal choice for anglers who want reliable performance without breaking the bank.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2804263 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1600 Fury Tiller | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | LBBHS502J526 | |
| Freight prep | 1799 | |
| Color | Red | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 16 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 16' 2" | Max Rod Storage: 7' 6" | Boat/Motor/Trailer: 20' 10" |
| Width | Boat/Trailer: 6'2" |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 5' 2" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | Width: 73.5" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 21" |
| Chine Width | 56" |
| Bottom Thickness | 0.080" |
| Freeboard Thickness | 0.063" |
| Front Livewell Length | 35" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 5 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1200 lbs |
| Front Livewell Capacity | 11 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 1004 lbs |
| Weights | |
| Weight | Standard Boat: 502 lbs |
| Operational | |
| Top Speed | Max MPH: 40 HP |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 21-32 MPH |
| Features | |
| Hull Type | Design: IPS |
| Length | 16ft 0in |
| Max Weight Capacity | 1200 lbs approx. |
| Max Persons | 5 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.