$36,988.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The 2026 Lund 1650 Rebel XL Sport is a premium fishing vessel designed for performance and comfort on the water.
The 2026 Lund 1650 Rebel XL Sport is a premium fishing vessel designed for performance and comfort on the water.
| Dimensions | |
|---|---|
| Length overall (LOA) | 18 ft 9″ (boat, motor & trailer combined) |
| Maximum rod storage length | 7′ 6″ |
| Beam width | 85″ |
| Cockpit depth | 22.5″ |
| Capacity & Weight | |
| Fuel tank capacity | 19 gal |
| Towing capacity (boat, motor & trailer) | 1,805 lb |
| Total weight maximum | 1,350 lb |
| Performance | |
| Maximum speed | 29–41 mph (depending on load) |
| Engine power max | 90 hp |
The hull features an Inverted Pockets System (IPS) for added durability and stability. The standard boat weight is 965 lb, with a double‑plated bow thickness of 0.143″ ensuring strength while maintaining lightweight performance.
This boat offers an ideal blend of modern technology, robust construction and user‑friendly features for serious anglers looking to enjoy every fishing trip with confidence.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2789952 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1650 Rebel XL Sport | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | LBBJF476G526 | |
| Freight prep | 1799 | |
| Color | Black | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 16 ft 1 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 16' 7" | Max Rod Storage: 7' 6" | Boat/Motor/Trailer: 18' 9" |
| Width | Boat/Trailer: 7' 6" |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 6' 3" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | Width: 85" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 22.5" |
| Chine Width | 70.5" |
| Bottom Thickness | Hull: 0.080" |
| Freeboard Thickness | Hull: 0.063" |
| Front Livewell Length | 37" Long |
| Dimensions | Double-Plated Bow Thickness: 0.143" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | Tank: 19 Gal |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1350 lbs |
| Front Livewell Capacity | 16 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 1805 lbs |
| Weights | |
| Weight | Standard Boat: 965 lbs |
| Operational | |
| Top Speed | Max MPH: 29-41 MPH |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 90 HP |
| Features | |
| Hull Type | Design: IPS |
| Length | 16ft 1in |
| Max Weight Capacity | 1350 lbs approx. |
| Max Persons | 6 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.