$25,988.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
This 2026 Lund 1650 Rebel XL SS is a brand‑new fishing vessel built for performance and versatility on the water.
This 2026 Lund 1650 Rebel XL SS is a brand‑new fishing vessel built for performance and versatility on the water.
This Lund 1650 Rebel XL SS combines modern design with robust construction, making it an excellent choice for serious anglers and recreational boaters alike. The spacious layout, efficient storage options, and reliable performance deliver a dependable fishing experience on any body of water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2789961 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1650 Rebel XL SS | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | LBBJE428F526 | |
| Freight prep | 1,799 | |
| Color | Black | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 16 ft 1 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 16' 7" | Max Rod Storage: 7' 6" | Boat/Motor/Trailer: 18' 9" |
| Width | Boat/Trailer: 7' 6" |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 5' 11" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | Width: 85" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 22.5" |
| Chine Width | 70.5" |
| Bottom Thickness | Hull: 0.080" |
| Freeboard Thickness | Hull: 0.063" |
| Front Livewell Length | 37" Long |
| Dimensions | Double-Plated Bow Thickness: 0.143" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | Tank: 19 Gal |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1350 lbs |
| Front Livewell Capacity | 16 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 1755 lbs |
| Weights | |
| Weight | Standard Boat: 915 Lbs |
| Operational | |
| Top Speed | Max MPH: 29-38 MPH |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 75 HP |
| Features | |
| Hull Type | Design: IPS |
| Length | 16ft 1in |
| Max Weight Capacity | 1350 lbs approx. |
| Max Persons | 6 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.