$32,988.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Lund 2026 1650 Rebel XL SS – the ultimate compact aluminum fishing boat.
The Lund Rebel XL is a 16‑foot aluminum side‑console that packs many of the features found on larger models into an affordable, trailable package. It’s ideal for families and first-time buyers who want easy launching without sacrificing performance or ...
[read more]Lund 2026 1650 Rebel XL SS – the ultimate compact aluminum fishing boat.
The Lund Rebel XL is a 16‑foot aluminum side‑console that packs many of the features found on larger models into an affordable, trailable package. It’s ideal for families and first-time buyers who want easy launching without sacrificing performance or storage space.
| Dimensions & Capacity | |
| Length (boat): | 16 ft 7 in |
| Width: | 85 inches |
| Height (boat/motor/trailer): | 5′ 11″ |
| Fuel Capacity: | 19 gallons |
| Sitting Capacity: | 6 persons |
| Towing Weight: | 1,755 lbs (boat/motor/trailer) |
| Engine & Performance | |
| Maximum Engine Power: | 75 hp |
| Top Speed: | 29–38 mph |
| Weight & Structure | |
| Hull Thickness (bottom): | .080″ |
| Freeboard Thickness: | .063″ |
| Standard Boat Weight: | 915 lbs |
The 2026 Lund Rebel XL SS delivers proven aluminum construction, spacious storage and advanced navigation features in a compact footprint. It’s ready to take you from calm lake days to adventurous offshore trips.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2816264 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1650 Rebel XL SS | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | LBBJE517A626 | |
| Freight prep | 1799 | |
| Color | Black | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 16 ft 1 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 16' 7" | Max Rod Storage: 7' 6" | Boat/Motor/Trailer: 18' 9" |
| Width | Boat/Trailer: 7' 6" |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 5' 11" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | Width: 85" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 22.5" |
| Chine Width | 70.5" |
| Bottom Thickness | Hull: 0.080" |
| Freeboard Thickness | Hull: 0.063" |
| Front Livewell Length | 37" Long |
| Dimensions | Double-Plated Bow Thickness: 0.143" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | Tank: 19 Gal |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1350 lbs |
| Front Livewell Capacity | 16 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 1755 lbs |
| Weights | |
| Weight | Standard Boat: 915 Lbs |
| Operational | |
| Top Speed | Max MPH: 29-38 MPH |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 75 HP |
| Features | |
| Hull Type | Design: IPS |
| Length | 16ft 1in |
| Max Weight Capacity | 1350 lbs approx. |
| Max Persons | 6 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.