$40,778.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Discover the 2026 Lund 1700 Explorer Sport – a purpose‑built angling vessel that delivers uncompromising performance, rugged all‑weather construction, and smart storage for serious fishermen.
Discover the 2026 Lund 1700 Explorer Sport – a purpose‑built angling vessel that delivers uncompromising performance, rugged all‑weather construction, and smart storage for serious fishermen.
The Lund 1700 Explorer Sport combines practical design elements with advanced fishing technology to provide an unbeatable experience on every outing. Whether you’re chasing bass or navigating open waters, this vessel delivers durability, comfort, and performance for the dedicated angler.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2804259 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1700 Explorer Sport | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | LBBXC021K526 | |
| Freight prep | 2999 | |
| Color | Black | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 17 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 17' | Boat/Motor/Trailer: 22' 3" | Max Rod Storage: 8' |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 6' 9" |
| Width | Boat/Trailer: 8' 6" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | Width: 93" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 23" |
| Chine Width | 78" |
| Bottom Thickness | 0.100" |
| Freeboard Thickness | 0.080" |
| Rear Livewell Length | 38" Long |
| Dimensions | |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 20 Gal |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1600 lbs |
| Rear Livewell Capacity | 15 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 2227 lbs |
| Weights | |
| Weight | Standard Boat: 1306 lbs |
| Operational | |
| Top Speed | 36-40 MPH |
| Engine | |
| Engine Power | 90 HP |
| Features | |
| Hull Type | IPS |
| Length | 17ft 0in |
| Max Weight Capacity | 1600 lbs approx. |
| Max Persons | 6 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.