$47,488.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The 2026 Lund 1775 Adventure Sport is a lightweight aluminum fishing boat that blends family fun with serious angling capability. At just under eighteen feet long, this side‑console design offers a smooth dry ride and plenty of space for six people to relax while they fish or cruise the water.
The 2026 Lund 1775 Adventure Sport is a lightweight aluminum fishing boat that blends family fun with serious angling capability. At just under eighteen feet long, this side‑console design offers a smooth dry ride and plenty of space for six people to relax while they fish or cruise the water.
The Lund 1775 Adventure Sport delivers reliable performance, ample storage, and family‑friendly features—all in an aluminum frame that’s easy to maintain. Whether you’re casting from the aft platform or cruising with friends, this boat is built for lasting enjoyment on any waterway.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2833656 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1775 Adventure Sport | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| Freight prep | 2399 | |
| Color | Black | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 18 ft 9 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 17' 10" | Boat/Motor/Trailer: 20' | Max Rod Storage: 7' 6" |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 6' 6" |
| Width | Boat/Trailer: 7' 6" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | Width: 87" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 23" |
| Chine Width | 70" |
| Bottom Thickness | 0.080" |
| Freeboard Thickness | 0.063" |
| Rear Livewell Length | 37" Long |
| Dimensions | Double-Plated Bow Thickness: 0.143" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 20 Gal |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1400 lbs |
| Rear Livewell Capacity | 23 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 2114 lbs |
| Weights | |
| Weight | 1274 lbs |
| Operational | |
| Top Speed | 35-47 MPH |
| Engine | |
| Engine Power | 115 HP |
| Features | |
| Hull Type | Design: IPS |
| Length | 18ft 9in |
| Max Weight Capacity | 1400 lbs approx. |
| Max Persons | 6 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.