$45,722.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The 2026 Lund 1800 Explorer Sport is a purpose‑built angler’s boat that eliminates nonessential gear to focus on what matters most—performance, durability and smart storage for serious fishing.
The 2026 Lund 1800 Explorer Sport is a purpose‑built angler’s boat that eliminates nonessential gear to focus on what matters most—performance, durability and smart storage for serious fishing.
The Explorer Sport pairs with an 18‑foot Lundguard trailer that offers secure lockable storage compartments, LED lighting, retractable tie‑downs and a rugged aluminum rim system. This ensures safe transport from dock to launch site or back home again.
The Lund Explorer Sport is engineered for anglers who demand a reliable platform that delivers performance, protection and practicality—all in one streamlined package. Its modern features, sturdy construction and thoughtful layout make every fishing trip more enjoyable and successful.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2833654 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1800 Explorer Sport | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | LBBXF182D626 | |
| Freight prep | 3199 | |
| Color | Black | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 18 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 18' | Boat/Motor/Trailer: 23' 3" | Max Rod Storage: 8' |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 6' 9" |
| Width | Boat/Trailer: 8' 6" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | Width: 93" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 23" |
| Chine Width | 78" |
| Bottom Thickness | 0.100" |
| Freeboard Thickness | 0.080" |
| Rear Livewell Length | 38" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 20 Gal |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1700 lbs |
| Rear Livewell Capacity | 15 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 2409 lbs |
| Weights | |
| Weight | 1385 lbs |
| Operational | |
| Top Speed | 40-44 MPH |
| Engine | |
| Engine Power | 115 HP |
| Features | |
| Hull Type | IPS |
| Length | 18ft 0in |
| Max Weight Capacity | 1700 lbs approx. |
| Max Persons | 6 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.