$58,988.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Lund 1875 Impact XS SS – New 2026 Fishing Boat
Lund 1875 Impact XS SS – New 2026 Fishing Boat
Dimensions & Build Features
Amenities & Accessories Included
Technical Highlights
Discover why anglers trust Lund’s 1875 Impact XS SS for reliable performance, spacious accommodations, and durable construction on every fishing adventure.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2789955 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1875 Impact XS SS | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | LBBKJ593F526 | |
| Freight prep | 2399 | |
| Color | Heritage Red | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 18 ft 1 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 18' 10" | Max Rod Storage: 8' 9" | Boat/Motor/Trailer: 21' 5" |
| Width | Boat/Trailer: 8' 6" |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 6' 10" |
| Transom Height | 25" |
| Beam | Width: 96" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 23" |
| Chine Width | 81.5" |
| Bottom Thickness | 0.080" |
| Freeboard Thickness | 0.063" |
| Dimensions | Double-Plated Bow Thickness: 0.160" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | Tank: 36 Gal |
| Seating Capacity | 7 Persons |
| Rear Livewell Length | 38" |
| Front Livewell Length | 27" |
| Weight, Maximum Capacity | 1800 lbs |
| Rear Livewell Capacity | 24 Gal |
| Front Livewell Capacity | 11 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 2706 lbs |
| Weights | |
| Weight | Standard Boat: 1521 lbs |
| Operational | |
| Top Speed | Max MPH: 41-49 MPH |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 150 HP |
| Features | |
| Hull Type | Design: IPS |
| Length | 18ft 1in |
| Max Weight Capacity | 1800 lbs approx. |
| Max Persons | 7 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.