Contact for Price
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Experience the pinnacle of modern pontoon design with the 2026 Premier 230 Solaris RF CL. This luxurious watercraft blends cutting‑edge performance, advanced comfort features, and striking aesthetics to deliver an unrivaled boating experience.
Experience the pinnacle of modern pontoon design with the 2026 Premier 230 Solaris RF CL. This luxurious watercraft blends cutting‑edge performance, advanced comfort features, and striking aesthetics to deliver an unrivaled boating experience.
The deck is finished with 25 inch tubing, a rubber gunnel for smooth handling, and polished aluminum corner caps. Seating arrangements feature rear‑facing and bow‑facing couches on both starboard and port sides.
| General Information | |
|---|---|
| Model Year | 2026 |
| Manufacturer | Premier |
| Body Type | Pontoon |
| Length Overall (LOA) | 24 ft 5″ |
| Beam | 8 ft 6″ |
| Capacity & Performance | |
| Seating Capacity | 15‑17 persons |
| Engine Power Range (if fitted) | 250–350 hp |
| Total Weight | 2,400–3,000 lb |
| Fuel & Drive Features | |
| Tube Package (standard) | 33‑gal fuel capacity, .125″ rough water nose cones, hydraulic power assist tilt steering, digital throttle shift, full performance sheeting, ski locker, lifting strakes |
| PTX® 32 Package (UD only) | 47‑gal fuel capacity with same features as standard package |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 130455 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Premier | |
| Model | 230 Solaris RF - CL | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | PMY17530L526 | |
| Freight prep | 2,999 | |
| Color | Graphite/White Pearl | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 23 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 24' 5" |
| Width | 8' 6" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 15-17 Persons |
| Weights | |
| Weight | 2400-3000 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | 250-350 hp |
| Length | 23ft 0in |
| Max Persons | 15 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.