Contact for Price
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Meet the 2026 Premier 230 Solaris RF CL
The 2026 Premier 230 Solaris RF CL is a standout pontoon that blends modern luxury with high performance. Designed for both comfort and style, this boat features exclusive Cool‑Touch fabric technology, new color options, and an advanced PTX chassis that delivers the best ride in its class.
Meet the 2026 Premier 230 Solaris RF CL
The 2026 Premier 230 Solaris RF CL is a standout pontoon that blends modern luxury with high performance. Designed for both comfort and style, this boat features exclusive Cool‑Touch fabric technology, new color options, and an advanced PTX chassis that delivers the best ride in its class.
| Basic Details | |
|---|---|
| Model Year | 2026 |
| Manufacturer | Pioneer Premier (Premier) |
| Type | Pontoon Boat |
| Length Overall | 24 ft 5″ |
| Beam | 8 ft 6″ |
| Weight Range | 2,400–3,000 lbs |
| Seating Capacity | 15‑17 persons |
| Engine & Performance | |
| Power Output (U-Drive) | 250 – 350 hp |
| Fuel Tank Size (PTX 32 Package) | 47 gallons |
| Color & Finish | |
| Main Color | Black/Black |
This Premier 230 Solaris RF CL delivers an unmatched blend of luxury, technology, and performance for those who demand the best in pontoon boating.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 130453 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Premier | |
| Model | 230 Solaris RF - CL | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | PMY17528L526 | |
| Freight prep | 2,999 | |
| Color | Black/Black | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 23 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 24' 5" |
| Width | 8' 6" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 15-17 Persons |
| Weights | |
| Weight | 2400-3000 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | 250-350 hp |
| Length | 23ft 0in |
| Max Persons | 15 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.