
Contact for Price
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Discover the 2026 Sea‑Doo Switch Cruise 21, a cutting‑edge pontoon that marries classic Sea‑Doo adventure with unmatched comfort and performance.
Discover the 2026 Sea‑Doo Switch Cruise 21, a cutting‑edge pontoon that marries classic Sea‑Doo adventure with unmatched comfort and performance.
| Dimensions & Capacity | |
| Length: | 20.4 ft (6.2 m) |
| Width: | 93.5 in (2.4 m) |
| Seating capacity: | 10 passengers |
| Fuel tank: | 46.5 gal (176 L) |
| Storage: | 205.9 gal (779.6 L) |
| Engine & Power | |
| Model: | 1630 ACE™ – 300 hp |
| Dry weight: | 2675 lb (1213 kg) |
| Warranty | |
| Engine & materials: | 3‑year limited warranty |
| Stern and hull structure: | 10‑year limited warranty |
The 2026 Sea‑Doo Switch Cruise offers a blend of high performance, advanced technology, and luxurious comfort. It’s the ideal choice for anyone looking to elevate their water lifestyle.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | click Call Seller button above-click Call Seller button above945 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Switch Cruise™ 21 - 300 hp - Tech Painted | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| Freight prep | 3199 | |
| Color | Marine Blue | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 21 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 20.4' / 245.2'' / 6.2 m |
| Width | 93.5'' / 2.4 m |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 10 hp |
| Fuel Capacity | 46.5 US gal (176 L) |
| Storage Capacity | 205.9 US gal (779.6 L) |
| Weights | |
| Dry Weight | 2675 lb / 1213 kg |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 300 |
| Engine Power | 300 hp |
| Electric | |
| Gauges | 10.25 in. touchscreen display |
| Features | |
| Features | Audio System: A premium 4-speakers JL Audio system |
| Warranty | |
| Warranty | 3 years factory limited warranty on engine and materials, 10 years on structure and hull. |
| Length | 21ft 0in |
| Dry Weight | 2675 lb / 1213 kg approx. |
| Max Persons | 10 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.