
Contact for Price
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The newest model of Sea‑Do’s premier fishing pontoon brings powerful performance and family fun together on one adaptable platform.
The newest model of Sea‑Do’s premier fishing pontoon brings powerful performance and family fun together on one adaptable platform.
The Switch Fish is built to balance excitement and efficiency, featuring:
Length: 17.4 ft / 5.3 m
Width: 2.4 m
Fuel Capacity: 29 US gal (109.8 L)
Storage Capacity: 118.6 US gal (448.9 L)
Engine: 1630 ACE™ – 230 hp
Dry Weight: 2,529 lb (1,147 kg)
Warranty: 3‑year factory limited on engine and materials; 10‑year on hull.
The 2026 Sea‑Doo Switch Fish delivers an unbeatable blend of performance, storage, and fishing convenience – the ultimate choice for any enthusiast who values both adventure and reliability on the water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | click Call Seller button above-000010 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Switch Fish™ 18 - 230 hp Painted | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | YDV05843H526 | |
| Freight prep | 3899 | |
| Color | Wilderness Green | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 18 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 17.4 ' / 208.8 '' / 5.3 m |
| Width | 93.5 '' / 2.4 m |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 8 Persons |
| Fuel Capacity | 29 US gal (109.8 L) |
| Storage Capacity | 118.6 US gal (448.9 L) |
| Weights | |
| Dry Weight | 2529 lb / 1147 kg |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 230 |
| Engine Power | 230 hp |
| Electric | |
| Gauges | 4.5 in. Digital Display |
| Features | |
| Features | Audio System: Integrated 100W |
| Warranty | |
| Warranty | 3 years factory limited warranty on engine and materials, 10 years on structure and hull. |
| Length | 18ft 0in |
| Dry Weight | 2529 lb / 1147 kg approx. |
| Max Persons | 8 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.